PÅ GÅNG

PÅ GÅNG

Se vad som är på gång.

MEDIA

MEDIA

Se och lyssna.

BLOGGEN

BLOGGEN

Håll dig uppdaterad.

FRÅGOR & SVAR

FRÅGOR & SVAR

Svar på vanliga frågor.

VÅGA

VÅGA

Pågående tema...

Coffee Corner

Coffee Corner

20 oktober

Sånger om Himlen!

Sånger om Himlen!

3 november

Alphakurs för kvinnor

Alphakurs för kvinnor

Startar 31 oktober

GUDSTJÄNST

GUDSTJÄNST

Läs om Gudstjänsten

MEDIA

MEDIA

Se och lyssna

SÖNDAGSKLUBBEN

SÖNDAGSKLUBBEN

Läs om Söndagsklubben.

FRÅGOR & SVAR

FRÅGOR & SVAR

Svar på vanliga frågor.


SECOND HAND

SECOND HAND

Klicka här

OM OSS

OM OSS

Klicka här

PORTALEN

PORTALEN

PORTALEN är platsen för dig Du som ser Pingstkyrkan Uddevalla som din församling Du som fungerar som eller vill bli volontär Du som önskar ta ett nästa steg i din tro Du som vill veta mer om Pingstkyrkan UddevallaEN PLATS FÖR DEJMÖTESPLATSER

MÖTESPLATSER

Det fins en mötesplats för dej.

BARN

BARN

I vår kyrka är barnen och familjerna viktiga.

UNG

UNG

För dig som är tonåring eller ung vuxen

FRÅGOR & SVAR

FRÅGOR & SVAR

Svar på vanliga frågor
VAD KAN VI GÖRA FÖR DEJFÖRBÖN

FÖRBÖN

Vi vill be för och med dej.

KONTAKT

KONTAKT

Vi vill komma i kontakt med dej.

NÄSTA STEG

NÄSTA STEG

Vad blir ditt nästa steg?

FRÅGOR & SVAR

FRÅGOR & SVAR

Svar på vanliga frågor


      

Hur leds församlingen?

Det finns många olika modeller i Bibeln för hur en församling kan ledas. Pingstkyrkan har valt följande modell: Inriktning, värderingar och det yttersta ansvaret för kyrkan sköts av Församlingsledningen med Pastorsteamet i spetsen. Församlingsledningen består av representanter från Äldste, Verksamhetsledare och Styrelse. Äldste leder bön och omsorg i församlingen samt vakar över läran.

Verksamhetsledarna ansvarar för våra olika löpande aktiviteter och Styrelsen bär det juridiska och formella ansvaret i vår förening, tillsammans med årsmötet. De arbetar med ekonomin och praktiskt stödjande funktioner till hela församlingens verksamhet. Hela teamet leds av vår föreståndare och vi är knytna till externa relationer med ex Pingst och andra församlingar. Ytterst sett vill vi tro att Gud leder sin församling och vakar över sina barn...